Audioknihy


book-923254_1920Slovo kniha samo o sobě už dnes nestačí. Bývá zapotřebí přívlastkem upřesňovat jaká kniha. Zda papírová, elektronická nebo dokonce audio kniha. Zdá se mi, že zejména s těmi audio knihami se poslední dobou roztrhl internet. Nabídky, recenze, ukázky a diskuse o tom, kde všude se dají knížky poslouchat. Až jsem se začal obávat, zda mi něco neuniká, když si zatím knihy čtu sám. Začal jsem uvažovat, že bych si nějakou audio knihu koupil, i když si moc neumím představit, kde bych ji poslouchal. Do práce jezdím přes starý Masarykův okruh. Ve Farinově zatáčce je většinou motor autobusu tak hlučný, že bych audio knihu sotva slyšel. Říkal jsem, že bych ji snad poslouchat v autě, ale tam většinou vozím děti, takže bych musel volit repertoár podle nich.

A pak mi došlo, že vlastně jednu audio knihu mám. Právě pro děti na dlouhé cesty nám Jiří Ornest namluvil Šťastného prince a jiné pohádky Oscara Wilda. Já jim osobně říkám evangelium podle Oscara, protože podle mě do nich Wilde sepsal v působivých obrazech některé základní pravdy křesťanství. Sobecký obr je pro mě víc než jen obyčejnou pohádkou, je to poetické podobenství o lásce. Přiznám se, že i teď, když jsem dospělý chlap, dokáže mi tento příběh skoro vehnat slzy do očí.

Když se to tak vezme, tak jsem, co se týká audioknih poměrně ostřílený posluchač. Jako malý jsem často poslouchal z gramofonových desek pohádky Karla Jaromíra Erbena či Boženy Němcové. Později pak na mě z gramofonu hlasem Borise Rösnera promlouval náčelník Apačů Vinnetou.

Ovšem ve své paměti mám i jiné hlasy, které stojí vysoko nad Jiřím Ornestem i Borisem Rösnerem. Jasný zvonivý hlas mé maminky čtoucí Káju Maříka nebo třeba Karkulína a potom hlubší mírně zastřený hlas, kterým z nám z pod vousů tatínek četl dobrodružné příběhy Otokara Batličky, Arthura Ransoma či Jacka Londona.

I toho Sobeckého obra jsem nejprve slyšel od maminky a tehdy jsem si ho zamiloval. Jsou prostě „audikonihy“, jejichž stopa nezmizí a drážka se nepoškrábe. Proto se teď i já večer co večer snažím svým neumělým přednesem načítat do dětských hlav nové příběhy.

  • 2
  •  
  •  
  •