Mistrovství ČR v crowdfundingu


Na stránkách Deníku N jsem si opět přečet, že v říjnu 2018 se zakladatelům tohoto periodika povedlo uspořádat rekordní crowdfunding, při kterém bylo vybráno 7 miliónu korun. Asi je to tím, že mě vždycky provokuje, když se někdo označuje za nejlepšího, nebo proto, že vím, jak to chodí na některých crowdfundingových platformách, zkrátka nedalo mi to a našel jsem si konkrétní čísla.

Českému vývojářskému studiu Warhorse Studios se v roce 2014 podařilo sesbírat na Kickstarteru 36,7 miliónů korun na vývoj počítačové hry Kingdom Come: Deliverance. Nutno ale přiznat, že ač se jednalo o českou firmu, kampaň cílila i do zahraničí. Podobně jako další úspěšné projekty českých firem Turris Omnia (28 miliónů v roce 2016) nebo Chronotechna (8,7 milionu v roce 2018). Za zmínku stojí i 80letý český režisér Jan Švankmajer, který na podporu svého filmu Hmyz vybral v roce 2016 na platformě Indiegogo 7,5 miliónu korun. Ovšem pokud chceme být fér, nemůžeme tyto kampaně srovnávat s Deníkem N, protože ten z podstaty musel cílit na české publikum.

Můžeme se ale podívat na ryze českou crowdfundingovou platformu Fundlift. Zde se daří běžně zafinancovat projekty přes 10 miliónů (např. B&Bartoni nebo Bidli). Tady je zase třeba přiznat, že se nejedná jen o drobné investory, ale některé konkrétní investice se počítají v řádech miliónů, takže přímé srovnání by opět nebylo úplně fér.

 Ve své kategorii – česká kampaň financovaná drobnými přispěvateli – tak Deník N skutečně předvedl skvělý výkon a je zaslouženě mistrem českého crowdfundingu. Nebo ne? Ona totiž v České republice existuje jedna kampaň, která během dvou týdnů dokáže od drobných dárců shromáždit téměř 120 miliónů korun (což je pro představu asi tolik jako roční rozpočet Ministerstva obrany a Ministerstva dopravy dohromady). Navíc se tato akce pod názvem „Tříkrálová sbírka“ opakuje rok co rok už sedmnáct let a za tuto dobu shromáždila prostředky v hodnotě více než 1,3 miliardy korun, které putovaly na podporu znevýhodněných dětí, hospicovou péči, podporu osob s handicapem či přístřeší pro lidi bez domova.

Není to akce, kterou by od počítače udělalo pár odborníku. Jedná se o největši dobrovolnickou aktivitu u nás. Děti, které se nebojí zimy ani přímého lidského posměchu a vyrazí do ulic vybírat peníze ne pro sebe, ale pro druhé, si zaslouží náš upřímný obdiv. Myslím, že před těmi prcky v papírových korunách by měli smeknout i mistři crowdfundingu z Deníku N a s pokorou si na ně vzpomenout, až budou příště psát: „Zatímco vrcholní představitelé katolíků mají větší starost o divadelní představení než o skutečné životy.“ Jestli někdo vyrcholně představuje podstatu katolické víry, pak jsou to ti, kteří pořádají tuto sbírku. A je jedno, jestli je to biskup nebo falešně zpívající mrňous.

  •  
  •  
  •  
  •