4 důvody proč je dobré psát v opici


primate-1019101_1920(1)Rád píšu první verze povídek v opici. A v tomto případě to neznamená, že mám, jak se říká „nakoupíno“, protože tahle opice je zdarma. Jedná se o aplikaci WriteMonkey z rodiny Zenware a je to prostý až minimalistický textový editor.

Vyzkoušel jsem například často vychvalovaný Scrivener (hezky o něm píše třeba spisovatel Tomáš Pytlík), ale v něm se moje roztěkaná a lehce hyperaktivní mysl naprosto ztrácí. Je pro mě tak složitý, že se v něm bojím cokoli začít. Pokorně jsem se vrátil ke své opici.

Líbí se mi na ní:

 

1. Jede bez instalace

Stáčí stáhnout a rozbalit zip soubor a aplikace je připravená k použití. Takto je možné ji používat třeba z flash disku nebo cloudového úložiště typu Dropbox. Aplikaci se stejným nastavením tak můžete používat na více počítačích a dokonce i na přístrojích, na nichž nemáte právo cokoli instalovat (třeba v knihovně).

 

2. Jednoduchost

WriteMonkey sází na jednoduchý a střízlivý vzhled s minimem rušivých prvků. Ve fullscreen módu tak zůstáváte sami jen se svým textem a nic vás neruší. Menu je decentně schované a objeví se jen po kliknutí pravým tlačítkem. Aplikaci je taky možné ovládat jednoduchými klávesovými zkratkami.

 

3. Univerzální formát

Všechny texty se ukládají ve formátu txt, je tedy možné je následně otevřít v jakémkoli jiném textovém editoru. Navíc takto jednoduše uložená data zabírají jen minimum místa na disku.

 

4. Zajímavé funkce

WriteMonkey je v zásadě strohá aplikace, ale to co ušetří na banalitách a zbytečnostech, investuje do propracované sady funkcí

Délka textu

Pomocí počtu slov nebo znaků si můžete měřit nejen celkovou délku textu, ale třeba i progres za jeden den. Každý den si můžete jedno počítadlo vynulovat a jít od nuly. Pro úderníky je tu pak možnost nastavit si denní normu a automaticky si nechat počítat o kolik procent se ji podařilo překročit.

Úložiště (repository)

Pomocí klávesy F5 lze přepínat mezi módem textu a módem úložiště, kde můžete mít připravené fragmenty nesouvislého textu nebo poznámky pro pozdější použití.

Lingvistické ukazatele

Přiznám se, že samotného by mně nenapadlo takovou funkcionalitu očekávat, ale WriteMonkey měří u každého textu lexikální denzitu (podíl složitých slov s více než třemi samohláskami) a tzv. Gunning Fox index, který měří čitelnost textu. Pro nás Čechy je tento ukazatel asi dost neznámý, ale co jsem pochopil, tak v anglosaském světě se používá víc (např. ve školních osnovách).

Skoky

Do textu si můžete umísťovat záložky (pomocí tří lomítek za sebou), po kterých pomocí klávesové zkratky Ctrl+J můžete skákat textem, takže odpadá zdlouhavé rolování.

 Vyhledávání

Označením části textu a klávesovou kombinací Alt+1 až 9 je možné spustit vyhledávání pomocí vybraných vyhledávačů (přednastaveny jsou vyhledávače jako answers, google, thesaurus nebo wikipedia).

Jako dyslektik jsem odkázaný na automatickou kontrolu pravopisu. Ta ve WriteMonkey pro češtinu není dostupná. Pro mě je to ale nakonec možná spíš výhoda. Ve WriteMonkey píšu první verzi textu, kde se nějakými překlepy moc nezabývám a dopřávám si ten luxus, že mně nikdo neopravuje. Červené, zelené a modré vlnovky si nechávám na pozdější opravy, kdy text převedu do Wordu.

No a nakonec musím přiznat, že ze všeho nejvíc se mi líbí, že WriteMonkey umí při psaní dělat zvuky jako starý psací stroj. Když vám každé písmeno hlasitě cvakne a při enteru se ozve jasné cinknutí, člověk si hned připadá trochu jako Hemingway. Pro mě je to navíc ozvěna dětství, kdy jsem jako pěti letý kluk sedával pod stolem, na němž moje maminka za klapotu psacího stroje Consul přes deset kopíráků přepisovala zakázané knihy.

  • 7
  •  
  •  
  •