Sbírejte pochvaly


Někdo sbírá známky, jiný odznaky a já sbírám pochvaly. Už asi dva roky. Začal jsem pod dojmem z knihy Write It Down, Make It Happen od Henriette Klauser. Pokud mě někdo za něco pochválí, jednoduše si to zapíšu i spolu s datem a krátkou poznámkou, o co se jednalo. Sám jsem byl překvapený, kolik užitku mi toho tento jednoduchý seznam přinesl. Pokud chcete vědět, co může takový seznam přinést i vám, pojďme to vzít popořadě:

 

 1. Udělejte pochvalám prostor
  Jedno ze zajímavých poselství výše zmíněné knihy, je to, že pokud si pro něco vědomě vyhradíme prostor, on se sám začne plnit. Hybným momentem je totiž naše vědomé rozhodnutí, které se uloží do podvědomí a řídí naši pozornost. Asi to budete také znát, koupíte si nové boty, auto nebo vymyslíte originální jméno pro své dítě a ejhle máte pocit, že všichni okolo mají stejné boty, že auta vaší značky jezdí všude okolo, i když jste si jich nikdy nevšimli anebo že spousta dětí se jmenuje stejně jako to vaše. Je to přirozený způsob našeho vnímání. Všímáme si toho, na co jsme naladěni.
 2. Zjistíte své silné stránky
  Pokud si uděláte jasno v tom, za co vás vaše okolí chválí, uvidíte, v čem jste dobří. Možná budete překvapeni, že největší počet komplimentů nedostáváte za to, co byste čekali. Myslím, že i zde se projevuje Paretovo pravidlo. Tedy že 20% námahy přináší 80% úspěchu. Je dobré vědět, kde leží ta jedna pětina oceňované námahy.
 3. Zásoba na horší časy
  Hodí se mít nastřádáno pozitivní hodnocení. Přijdou chvíle, kdy budete mít pocit, že se vám v životě nic nedaří. Pak stačí otevřít svou sbírku a přesvědčit se, že to není pravda. Zkrátka, když potřebujete zvednout náladu, není špatné si připomenout „hvězdné okamžiky“. K tomu je dobré mít to uschováno černé na bílém.
 4. Začnete rozlišovat
  Skutečnou a upřímnou pochvalu většinou rozpoznáte od zdvořilé fráze. Není však od věci toto rozlišení dělat vědomě. Ostří to smysly a pomáhá lépe porozumět druhým.
 5. Zvýšíte si sebevědomí
  Úspěch plodí úspěch. Věřit si a mít pevnou půdu pod nohama je základ dalších výher. Proč si tu pevnou půdu pod nohama nevyztužit sbíráním komplimentů.
 6. Půjdete pochvalám naproti
  Toto je podle mě klíčový přínos sbírání pochval. Zanícený sběratel je ochoten podstoupit nemalé obtíže a vynaložit značné úsilí, aby do své sbírky získal další cenný kousek. Totéž může platit i pro seznam komplimentů. Nakonec možná s překvapením zjistíte, že se místo běžného plnění povinností snažíte vytvářet překvapivé výsledky. Snažíte se zaujmout, ohromit, zkrátka vysloužit si pochvalu tím, že přidáte něco navíc.

A jen tak mimochodem, tohle vůbec není špatný způsob jak si říct o vyšší plat, další zakázku nebo dobré doporučení.

 

 •  
 •  
 •  
 •