Zvířecí přirovnání


Většinou, když někdo spáchá zvěrstvo, znamená to, že se dopustil takové krutosti, kterou zvířata vůbec neznají. A tak je to často. Zvířata si bereme jako pomocníka při různých přirovnáních, ale někdy tím ignorujeme jejich skutečné vlastnosti.

Symbolem statečnosti je lev, zatímco hyena zosobňuje zbabělost a mrchožroutství. Přitom je to spíš naopak. Hyeny jsou dobří, vytrvalí a kooperující lovci, které lví samec nakonec jen odežene od kořisti. Jenomže lev má prostě hřívu a vypadá impozantně. Co na tom, že hyena má asi trojnásobně větší srdce a díky tomu výrazně větší vytrvalost při lovu. Historie nezná krále Richarda Hyení srdce.

Skupina tupých a neuvažujících lidí bývá přirovnávána k ovcím. Málo se to ví, ale ovce patří ke skupině zvířat, které můžeme označit za “problem solvers”. Tedy zvířata schopná řešit problémy. Jsou nečekaně inteligentní a umí reagovat na změnu podmínek s rychlostí podobnou jako opice.

Celkově mám pocit, že nadhodnocujeme individualistické druhy oproti sociálním. Lev samotář je nám milejší než smečka hyen. Asi trochu šilháme po trošce toho okázalého titánství, která nám chybí. Lidstvo taky uspělo spíš díky vychytralé spolupráci.

  • 3
  •  
  •  
  •