Literární kapky


zdroj: kosmas.cz

Možná to znáte taky. Je večer, máte za sebou perný den a víte, že ráno musíte zase z čerstva vstát. Ale přesto se vám nechce praštit s sebou hned do postele. Rádi byste si navečer spravili chuť pěknou knížkou. Pro takovou chvíli můžu vřele doporučit kondenzované literární kapky Etgara Kereta s názvem Létající Santini.

Zdá se vám ten název zvláštní? Pak vězte, že vcelku vystihuje charakter knihy. Jde o soubor krátkých povídek, z nichž každá je zcela zásadně odlišná od těch předchozích. Izraelských spisovatel Etgar Keret vás bude brát z místa na místo, od New Yorku přes Jeruzalém až po Dagestán. Většinou vás rozesměje, ale někdy možná také rozesmutní. Když se vám jedna povídka nebude líbit, můžete si spravit chuť jinou, jsou opravdu krátké. Ale možná se vám do další povídky nebude chtít, protože každá má své kouzlo, které se hodí nechat zvolna doznít.

Etgar Keret je bezpochyby inteligentní, nápaditý a vtipný, ne však prvoplánově humorný, autor. Bezostyšně plýtvá náměty, když nápad, který by kdekdo rozmázl na pár kapitol, zkondenzuje na dvě strany. Při četbě jeho povídek jsem měl dva silné pocity. Zaprvé dojem, že Kereta musí psaní ohromně bavit a zadruhé neskromné přání „takto bych jednou chtěl umět psát“.

  •  
  •  
  •  
  •