Ministerstvo


3034262379_1f0cbd4a91_zVlády přicházejí a odcházejí. Figurky na politickém orloji defilují ve zrychleném tempu. Efemérní politická prohlášení si často nepamatují ani jejich tvůrci. Jen ministerstvo zdravotnictví si pevně stojí na svém. Kouření prostě jednou pro vždy škodí zdraví a basta. Víme to všichni, nikoho to nepřekvapí a ani neodradí od vdechování tabákového kouře. Varování před škodlivostí kouření je jedinou stálicí našeho politického systému posledních let.

Nápisy v různých mutacích nás dennodenně provázejí při nákupech nejen v trafikách, ale i supermarketech. Jsa nekuřák necítím se být adresátem výchovných pokynů daného úřadu, přesto si je občas ve frontě u pokladny pročítám, aby mi snad něco neuniklo. Posledně jsem se dozvěděl, že kouření může způsobovat, cituji: „dlouhou a pomalou smrt“.  Dumal jsem nad tím, jaký je rozdíl mezi dlouhým životem a dlouhou smrtí, když život se dá prodlužovat jen z jednoho konce. No uznejte, předčasným narozením toho moc nenaženete.

Že vám cigarety zaneřádí plíce, na to by se dalo vsadit, ale dlouhá a pomalá smrt? Nebojí se ministerstvo zdravotnictví toho, že mu jednou letití vyznavači fitness stravy budou spílat, zatímco kuřáci budou mít za sebou své rychlé a spokojené infarkty a mrtvice?

Navíc je problém, že těch výstražných cedulek je pohříchu málo. Před mnohými nástrahami běžně distribuovaného zbožní nejsou konzumenti nikým varováni. U čokolády tak chybí výstraha, že její nadměrná konzumace může způsobit „pomalou a dlouhou velkou stranu“. Nad regálem s alkoholem by ministerstvo mohlo varovat před „krátkodobým výpadkem soudnosti, který si všichni ostatní budou dlouho pamatovat“. A konečně celozrnná mouka by měla být vybavena výstrahou, že může způsobit „dlouhý a nudný život strávený žvýkáním nepoživatelné stravy“.

  •  
  •  
  •  
  •