Obyčejný radikál


irresistiblerevolutionShane Claiborne: The Irresistible Revolution living as an rodinary radical

Základním motivem knihy Irresistable Revolution je radikalismus. Radikalismus v pravém slova smylsu. Tedy snaha jít ke kořenům (kořen latinsky radix). Shane Claiborne je mladý muž z oblasti amerického „biblic beltu“. Tedy oblasti, kde je křesťanství (protestantismus) silně etablováno a představuje stabilní součást společenského života. Do kostela se tam prostě chodí a před oltářem visí vlajka spojených států. Atmosféru nedělních bohoslužeb demonstruje Claiborne anekdotou: „Ke kostelu dorazí záchranáři, protože mají hlášeno, že někdo z věřících ztratil vědomí. Vstoupí dovnitř, rozhlédnou se a povídají: No jo ale, který z nich to je.“

Shane Claiborne neskrývá svůj údiv nad tím, jak se tak revoluční učení, jakým je podle něj křesťanství je, mohlo transformovat do tak zkostnatělé struktury. Sám se snaží jít ke kořenům a dělat skutečně to, co stojí psáno v evangeliu. Pro začátek se například, poslušen výzvy „jdi, prodej všechno co máš a rozdej to chudým“, zbavil veškerého osobního majetku.

Irresistable Revolution je kniha hlavně o náboženství, ale v neposlední řadě o životě založeném na skutečných principech. Tímto může být Shane inspirativní pro všechny. Když ho zaujme osud Matky Terezy, tak na nic nečeká, zavolá do Indie, dostane kontakt přímo na Matku Terezu a domluví se s ní, že přijede jako dobrovolník ošetřovat umírající leprotiky.

Když vypukla válka v Iráku, začali se někteří zajímat o osudy civilistů v této zemi. Shane Claiborne tento svůj zájem, s radikálností sobě vlastní, nenechal dlouho zahálet. Odletěl do Iráku aby přímo na místě pomáhal obětem války.

Na protest proti zákonným represím proti lidem bez domova, začal sám přespávat na ulici. K soudu se pak dostavil s tričkem, na němž byl nápis „Ježíš byl bezdomovec“.

S řadou názorů v této knize bych si troufl polemizovat, ale v každém případě je to kniha, čtenáře prostě zvedne ze židle. A to je asi občas potřeba.

  •  
  •  
  •  
  •