Tři cesty ke čtenářovu srdci


Už několik let večer co večer čtu klukům knížky na pokračování. Nejprve jednomu, později už oběma. Máme za sebou hodně známých děl; Medvídka Pú, Malého prince, Neználka, Bellu a Sebastiána, Letopisy Narnie nebo třeba Hobita. Ale dojmy ze všech těchto knížek spolehlivě přebila ta poslední – Daleká cesta za domovem od Richarda Adamse (žijícího britského spisovatele).

Na cestu za novým domovem se vydává skupinka králíků. Jejich drobné lapálie a nakonec i strasti spojené s bojem o holou existenci jsou vlastně jedna velká bajka. Není to jen obyčejný zvířecí příběh pro děti, ale spíš moudré podobenství o lidech, jejich povahách a problémech. Bajka, kde dobro ve formě svobody, kamarádství a spolupráce zvítězí nejen nad útrapami putování, ale nakonec i nad charismatickým králičím diktátorem generálem Čistcem (je to skutečně padouch, kterého musíte obdivovat). Člověk nemusí být velkým znalcem historie, aby pochopil, jaké historické události se zde zrcadlí.

Příběhy králíků z této knihy jsou tak silné, že náš pětiletý Toník je musel vždy převyprávět svému plyšovému Žerikovi, aby vůbec mohl usnout. Ráno pak totéž vykládal mamince, dopoledne tetám ve školce a odpoledne ještě pro jistotu někomu na pískovišti.

Přemýšlel jsem nad tím, v čem spočívá uhrančivost této knížky a vzpomněl jsem si na jednu z přednášek amerického filosofa Petera Kreefta o trilogii Pán prstenů. Kreeft zde mimo jiné mluvil o archetypální trojici kněz, prorok a král. Tedy o trojici postav, kde jedna je nositelem každodenních rituálů a všední rutiny, další je vizionář přinášející zcela nové myšlenky a nakonec třetí je hrdina odvážných činů. V Tolkienově díle jsou to Bilbo, Gandalf a Aragorn. Podle Kreefta jsou tyto trojice součástí i jiných úspěšných příběhů (Kreeft zmiňuje např. Star Trek). Podobnou ikonickou trojici najdeme i mezi Adamsovými králíky. Lískáč, který se pozvolna sžívá s nově nabytou rolí vůdce. Pětík, který svými prorockými viděními zachraňuje své kamarády a nakonec bojovník a hrdina Hlavoun. Ten si po právu získal klukovská srdce mých malých posluchačů, ale i mé vlastní (taky snad ještě klukovské). Možná právě toto jsou tři cesty ke čtenářovu srdci.

Daleká cesta za domovem (v originále Watership Down) je kniha ze všech stran ověnčená pochvalnými hodnoceními (dočkala se i filmového zpracování s jímavou hudbou Arta Garfunkela), proto snad stojí za zmínku, že vznikla skoro náhodou. Richard Adams vymýšlel králičí historky pro svou dceru, aby ji zabavil při dlouhé cestě autem. Byla to tedy čistá improvizace. Kdo zná útrapy cestování s dětmi, jistě tuší z jak velké nouze vzešla tato „ctnost“. Když Adams nakonec knížku sepsal, byl s ní v nakladatelstvích šestkrát odmítnut. Nezbývá tedy než smeknout a říci: Díky pane Adamsi, že jste to zkusil i po sedmé.

  •  
  •  
  •  
  •