Reklama na štěstí


https://lh3.googleusercontent.com/hal9lYpC2J1e6gse98VdN7HB_zqpwjExQ82dIJGmdjnKtCnzi2Vk-55rzi8A2QWq0_VZy9aRpAG0E7Tmgs-1hz04sta2BFbI4UPaT_kobjtDP0dTz_OWTHGKO1pFuTKHDElOR_NI0fx4aulT9AWnPQYV3wVYEnvtcOR8ct9XnsKOhZ9FCTg0mow8QzYz4GRk-ZL3GIFXwFTud8nhhlJBNyZZgpPhFMO1SyylTfVxwXZQQccTWxM_8ZlnKzcZiWsz6i-hQvFMtzHJX7To9vcddUpR61Ki6YkDXbbg26KewyqGDkrzTjoxoaxsP6bCbp_2Mz6y9x-xYJZPZzlhNdzOuBqLFtxrcPTpebT0nsZMlGfOBGJXjFypm0gnW9Av_YPFll4dUtCDZGVjnGacyyMNN5zOHMEI8a1Nir3ZRmd5tmzUK8fiqQ5SayvmKm5HO0W58nhQaEzXX3bKTyCv7UstWOfdqzzYoILThCyFD82fq7Aox0N4hr4E-QALoPTr7BdeHT_-EcE3rj1x_zBBlpr-AGVe1qXwtOjJ1IUZNG9GayeZGIdLEsqq0V8D69fnxzuAj_NUUAmLxV_oiOYbwXsTJJ9JmWYjuKoFVvX43PqET-aKYT2rq4LshfGyQbDh-PkjjwA8IHWncrQ6SKRTTBB37fqWA-hogjigi5BErXuDObul15MQqKmx166_d6XDH_JRaPFhy1kL0dmQQ-c90HneLJM=w743-h557-no

Knihu Matthew Walkera jsem si trochu rezervovaně pořídil v audio podobě na cesty autem. Čekal jsem od ní stabilní kvalitu produkce nakladatelství Jan Melvil. Tedy poučnou populárně vědeckou knihu. Místo toho se mi do ruky dostala kniha, která ovlivnila můj život víc než kterákoli jiná v poslední době.

Kniha „Proč spíme“ je vlastně „Sůl nad zlato“ pro jednadvacáté století. Stejně jako v této klasické pohádce král postupně přijde na to, že obyčejná sůl má ohromnou cenu, tak i britský profesor neurovědy a psychologie Mathew Walker ukazuje, že i mnohdy podceňovaný spánek má neuvěřitelnou cenu.

Kniha „Proč spíme“ by se dala považovat za jednu velkou reklamu na spánek. Pokud by tedy spánek byl na prodej. Jenže spánek na prodej není. Spánek je něco tak přirozeného, že ani nemáme potřebu si ho vážit. Naopak často okrádáme spánek ve jménu nějakého vyššího dobra. Ale je to dobro opravdu vyšší?

Kniha „Proč spíme“ je v některých ohledech až šokující. Kdybych měl vyzdvihnout jednu její kapitolu, pak to bude ta, která se týká vlivu nedostatku spánku na řidičské schopnosti. Znám mnoho slušných řidičů, kteří by si nikdy nesedli za volant, pokud požili alkohol. Ale mnoho z nich neváhá řídit, i když se v noci řádně nevyspali (sám jsem toto dost krát udělal). Mathew Walker však s vědeckou rigorózností na konkrétních statistikách ukazuje, že nedostatek spánku je na silnicích větším zabijákem než alkohol či drogy a řidič, který spal méně než šest hodin je pro své okolí potenciálně nebezpečný. Myslím si, že tato pasáž z knihy by se měla předčítat v autoškolách.

Pokud třeba neřídíte, i tak si určitě v knize najdete svoje téma. Mathew Walker se věnuje problematice spánku systematicky. Vysvětluje tak jeho evoluční vývoj, stejně jako dopady nedostatku spánku na hrubý domácí produkt. Člověk tak zjistí, že kvalitní spánek je nezbytný nejen pro dobré soustředění za volantem, ale také pro dobré zapamatování nových informací, jako prevence řady zdravotních problémů nebo i pro to, abyste připadali druhým lidem atraktivnější.

Na knize je vidět, že Walker je především vědec. Všechna svá tvrzení dokládá opakovanými experimenty, statistikami či meta-analýzami. Jediné, kde bych jej podezíral z odklonu od tohoto zcela exaktního postupu je místo, kde se pouští do odhadů, kolik by se mohlo ušetřit, pokud by lidé dostatečně spali. Myslím, že zde už vstupuje do hry tolik neznámých faktorů, že je potřeba případná čísla brát s rezervou.

Přiznám se, že svou systematičností se mi kniha místy zdála trochu zdlouhavá. Ale v audio formě, kde ji příjemným hlasem předčítá Borek Kapitančik, mi ale byla vhodným společníkem na cesty. Výsledkem poslechu této knihy je, že víc přemýšlím. Přemýšlím, než si dám kávu, přemýšlím, než si večer pustím hodinový díl seriálu, přemýšlím, než si před spaním dám pivo.  Proto můžu říct, že tahle neobyčejná kniha o obyčejném spánku mě skutečně ovlivnila.

  •  
  •  
  •  
  •